Kapat

BEBEĞE İLAÇ VERMENİN YÖNTEMLERİ

Anasayfa
Anne - Bebek Bakımı BEBEĞE İLAÇ VERMENİN YÖNTEMLERİ

Bir bebeğe ilaç vermenin sırrını biliyor musunuz? Ona bu ilaca ihtiyacı olduğunu ispatlamalısınız. Eğer bebek sizin şüphede olduğunuzu düşünürse, ne yaparsanız yapın ilaç almaya karşı direnecektir.O yüzden yapabileceğiniz en iyi şey onu ilacın gerekliliğine ve yararına inandırmak. Kendinize güvenin ve bebeğe size güvenebileceğini gösterin.

BEBEĞE İLAÇ NASIL VERİRSİNİZ?

1-) Bebeğinize ilacı ayakta ya da otururken, mutlaka yere 45 derece açı ile durduğu bir pozisyonda İlacı verin ki nefes borusuna kaçmasın.

2-) Bebeğinize Sıvı ilaç tercih edebilirsiniz. Sıvı ilaç verirken ilacın yarısının ağzının kenarından akabileceğini de hesaba katabilirsiniz. Eğer doğruca ağzına dökmeye çalışırsanız da nefesini kesersiniz. Tablet verecekseniz dilinin arkasına doğru yerleştirin, böylece geri tükürmesini engellemiş olursunuz.

3-) Eğer mümkünse ilacın kötü tadını giderecek bir önlem almakta fayda var. Mesela; elma püresi, yoğurt,puding yada jöle gibi yiyeceklerle birlikte verebilirsiniz. Eğer bebeğiniz çok direniyorsa dondurma ya da çikolata şurubu ile verebilirsiniz. İlacı meyve suyu gibi bir sıvıyla verecekseniz, sıvının miktarını küçük tutarak verilebilir. Aksi halde ilacın büyük bölümünü bardağın içinde kaybetmiş olursunuz.

ölçü kaşığı kullanmak

4-) Bebeğinize ilaç verirken Ölçü kaşığı kullanabilirsiniz. Ölçü bildiren bir kaşık yemek kaşığından daha doğru bir sonuç verir. Hatta daha iyisi ilacın, dozajını plastik ilaç kaşığı ile ayarlayın.

5-) İlaçlar şeker değildir. Sakın bebeğinize ilacı şekere benzeterek vermeyin. Çok tehlikeli bir kafa karışıklığına neden olmuş olursunuz. İlaç ilaçtır. Bebeğiniz 12-13 yaşına kadar her türlü ilacı daima sizin kontrolünüzde almalıdır.

6-) Cezanın, ilaç içmek istemeyen bebeğe karşı işe yarar bir yöntem olmadığını hatırlayalım. Birçok ilacın tadı berbattır, ve hepimiz içgüdüsel olarak tatsız şeylerden uzak durmaya çalışırız. Olabildiği kadar çabucak ilacı yutması için ikna etmeye çalışın. Bu bir kez olduğunda bebeğinizi kocaman kucaklayıp bunun ikiniz içinde sevindirici bir adım olduğunu hatırlatın.

BEBEĞİNİZİN YAŞ GRUBUNA GÖRE HANGİ YÖNTEMLERDEN YARARLANABİLECEĞİNİZİ ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ?

Burun damlalığı kullanan çocuk

BEBEKLER

Bebeğinizi kucağınıza alıp, yere 45 derece açı oluşturacak şekilde dik oturtun. Ellerini aşağıya çekerken, başını destekleyin. Plastik bir şırınga ya da damlalık kullanarak şişeden bir damla alıp dilinin arka tarafına damlatın. Bütün ilacı bir kere de vermeye çalışmayın, çünkü bebeğiniz hepsini yutamayacağı için çıkartacaktır. Biraz durup bir damla daha verin. Nefes borusuna kaçırmamaya özen gösterin. İlaçtan sonra biraz süt yada meyve suyunu verebilirsiniz.

KÜÇÜK ÇOCUKLAR

Okul öncesi çocuklara ilaç verirken ilacın kötü tadını dengeleyecek yöntemler kullanabilirsiniz. Soğuk içecekler ilacın tadının damakta ortaya çıkmamasını sağlar ve yutmayı kolaylaştırır. İlacı güçlü tadı olan bir yiyecekle birlikte de verebilirsiniz, mesela çikolatalı puding çok işe yarar. Çocuğunuzun ilacı karıştırdığını yiyeceği tamamen tükettiğinden emin olun. Ayrıca ilacı, sevdiği bir içeceğin içerisine karıştırabilirsiniz. Mesela elma suyundan yararlanabilirsiniz. Bunların hiçbiri işe yaramıyorsa,çocuğunuzu tutup başka bir yetişkinin yardımıyla verebilirsiniz. Bunun için bebeğinizi kucağınıza alıp tutun, kolları aşağı indirirken başını 45 derece açıyla dik tutun, ve ilacı verin. Ancak bu şekilde ilaç verdiğinizde hemen bırakmayın, önce şefkatle kucaklayın ve ilacın ona iyi geleceğini hatırlatın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir