Kapat

BEBEĞE NASIL MASAL ANLATILIR?

Anasayfa
Anne - Bebek Bakımı BEBEĞE NASIL MASAL ANLATILIR?

Bebeğe nasıl masal anlatılır. Dünyaya geldikleri ilk andan itibaren bebekler hayatı öğrenmeye başlar. Etrafında olan biteni tam olarak anlayamasalarda gözlemler ve hayatlarının ilerleyen yıllarında bu süreçte yaşadıkları, öğrendikleri ve gözlemledikleri oldukça önemlidir. Masallar bebeklerin dünyayı algılamaları anne babalarıyla olan ilişkilerini geliştirmeyi ve hayal dünyalarını genişletmeleri açısından oldukça önemlidir.

BEBEĞE MASAL ANLATMANIN FAYDALARI

masal dinleyen kız
hikaye dinleyen kız

Hem ebeveynler hemde bebekler için eğlenceli ve rahatlatıcı bir deneyimdir. Hamileliğin 16. Haftasından itibaren bebeğin anne karnından bile dış ortamdaki sesleri bile duyabildiği belirtilmiştir. Elbette anne karnındaki bebek tüm sesleri ve konuşmaları bizim gibi algılayamaz ancak yapılan çalışmalar anne karnında olduğu süreçten itibaren masal dinleyen bebeklerin hayal güçlerinin ve sosyal becerilerinin gelişime daha açık olduğunu ortaya konmuştur.

kırmızı başlıklı kız masalı
kırmızı başlıklı kız

İlk aylarda bebeğin masalın içerdiği hikayeyi anlaması için değil, ebeveynleriyle olan ilişkisini güçlendirmek için tavsiye edilir. Bebekler söylenenleri anlayamasa da ses tonu, mimikler ve jestlerin ne anlama geldiğini bu aylarda öğrenmeye başlar. Anlatırken kullanılan jest ve mimikler, ses tonu anlatan kişinin o anda bebeğe verdiği enerji bu açılardan önemlidir.

MASAL ANLATIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

masallardan kareler
hikayelerden kareler

1) 1 yaşına kadar olan bebeklerde masal anlatırken kısa ve basit masallar seçilmelidir. Masalda kötü karakterler olmamasına dikkat edilmeli, bebeğe melodik bir dille anlatılmalıdır. Tercih edilirse masal kitapları da kullanılabilir. Bebekler renkli ve canlı nesnelere ilgi duyar, bebekler için olan masal kitapları da resimli, renkli ve sesli olabilir. Masal kitabından okunarak anlatılan masallar en az 4  aylık bebekler için uygundur. Bu aylarda bebeklerin kitaba dokunabilmesi, hissedebilmesi ve algılayabilmesi için anne ve ya babanın kucağına oturtulur ve kitabın bebeğin önünde olması sağlanır.

masal kitabı
hikaye kitabı

2-) Ebeveynler parmağıyla kitaptaki resimleri bebeğe göstermeli, bebeğin de dokunmasına izin vermelidir. Bebeğe okunan masal oldukça yavaş okunmalıdır. Masal da geçen sesleri ve şarkıları bebekle birlikte tekrar edilmelidir. Bebek birkaç kere bu sesi duyduktan sonra tekrar etmeye başlayacaktır. Bu sayede ebeveynle bebek arasındaki iletişim ve bebeğin ilerideki hayatında sahip olabileceği sosyal davranışları gelişir.

masal resmi
hikaye resmi

3-) Anlatım sırasında 1-3 yaşları arasındaki bebeklere de dikkat etmek gerekir. Çocukları korkutacak öcü, canavar, kötü adam gibi karakterler okunmamalıdır. Bu yöntem çok iyi bir öğrenme aracı olduğundan bebeğin renkleri, hayvanları ya da nesneleri öğrenmesine yardımcı olacak masalları tercih etmek gerekir. Bu sayede bebekte anlatma sürecine katılır hem eğlenir, hem öğrenir.

4-) Mutlaka sessiz bir ortama ihtiyaç vardır. Bulunduğunuz yerde televizyonun kapalı olmasına özen gösterin. Ortamda dikkat dağıtan bir ses olmadığına özen gösterilmelidir. Bebeğin tok olduğundan emin olunmalıdır. Günün herhangi bir saatinde yada bebek uykuya dalacağı sırada masal anlatılabilir. Eğer bebeğin dikkati dağılıyor ya da masal dinlemekten hoşlanmıyorsa orada bırakılmalı, daha uygun bir zaman beklenmelidir. Aksi takdirde bebeğin zaman içinde de olumsuz tepkiler vermesi ile karşılaşılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir