Kapat

BEBEĞİNİZİ YÜRÜTEÇ’ TEN UZAK TUTUN

Anasayfa
Anne - Bebek Bakımı BEBEĞİNİZİ YÜRÜTEÇ’ TEN UZAK TUTUN

Bebeklerde yürüteç kullanımının doğru olup olmadığı anne ve babaların en merak ettiği konular arasında yer alıyor.Yürütecler bebeğin omurga yapısını olumsuz etkileyebilmekte aynı zamanda bir çok sağlık sorununa da neden olabilir
Yürüteç bebeğin gelişim ve doğal yürüme sürecini sekteye uğratıyor .

Bebeklerin kendi başlarına ayakta durması, ufak adımlar atması anne ve baba için heyecan verici bir durumdur . Bebeğin bedenini kontrol edebilmesi ; hem bedenin yeterli olgunluğa ulaşması hemde öğrenmeye bağlıdır . Bebeklerin yürüme süresinde en çok yaşadığı sorunlardan biride Yürüteç sorunudur.

Ailelerin özellikle 4-8 aylar arasında birazda çevrenin baskısıyla çocuklarına yürüteç alırlar. Yürüteç bebeğin doğal yürüme dönemleri sırasında ( refleksler dönemi ,sıralama ve yürüme dönemleri ,tam başlamadığında çökme dönemi ) duraklamaya ve kesintiye neden olabilir.

YÜRÜTEÇ KULLANIMININ ZARARLI ETKİLERİ

*Tam olarak basamayan bebeklerin yürüteç kullanması ayaklarına ve kalçalarına fazla ; üst bacağa ve uyluk kemiğine daha az yük binmesine yol açar . Bu dengesiz dağılım sonucu bebekte ayak deformasyonlarına ve ve arka tendonlarda kısalmaya neden olur .

*Bebeğin kalça yapıları tam gelişmeden , tüm vücut ağırlığının simetrik ya da asimetrik olarak kalçalara yüklenmesi sonucu kalça problemleri ortaya çıkabilir .

* Ayak tabanına basması gereken bebek yürüteci parmaklarının ucu ile ittiğinden parmak uçlarında yürür ve bunu alışkanlık haline getirebilir . Bu nedenle çocukların yürümesi olması gerekenden 3-5 ay geciken çocuklar vardır .

*Bebeğin Yürüteç ile birlikte boyun , sırt ve bel kısımlarının gelişimi yavaşlar , ve yer çekimine karşı dik durmaya hazırlıklı olmadığından yığılarak duracağı için KİFOZ yada SKOLYOZ gibi omurga eğrilikleri az da olsa ortaya çıkabilir.

YÜRÜTEÇ YANLIŞ YÜRÜME ALIŞKANLIKLARI KAZANDIRIYOR

Bebeğin dengede durması ,yürüteç kullanılarak sağlanmamalıdır. Yürütecin yürümeyi hızlandırdığına yönelik görüşler yanlıştır. Bunun tam tersine yürüteç yanlış yürüme alışkanlıkları kazandırır. Yürüteç kullanımı bebeğe geçmesi gereken basamakları atlayarak erken hareket özgürlüğünü sağlar. Oysa sürünme , emekleme , yuvarlanma , tırmanma ve ayağa kalkma gibi aşamalar bebeğin kaslarını kuvvetlendirir.

BEBEĞİNİZİN DUYGUSAL GELİŞİMİ İÇİN YÜRÜMESİNE YARDIM EDİN

Bebeğinizin psikolojik ,zihinsel ve fiziksel açıdan sağlıklı bir yapıya sahip olması için yürüteç kullandırılmaması tavsiye edilmektedir. Bebeğin Yürüteç yerine ayağa kalkıp tutunarak itebileceği veya tekerlekli oyuncaklarıyla bir iskemleyi ittirmesi bebek için daha faydalıdır . Yürüteç kullanımı yerine anne – babaların çocuklarını ellerinden tutarak yürütmesi duygusal iletişimi de kuvvetlendirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir