Kapat

BİTCOİN NEDİR ? YARARLARI VE ZARARLARI? NERELERDE KULLANILIR?

Anasayfa
Finans BİTCOİN NEDİR ? YARARLARI VE ZARARLARI? NERELERDE KULLANILIR?

BİTCOİN NEDİR?

Bitcoin dijital ortamda kullanılabilen dolar, Türk lirası, Euro gibi nitelendirdiğimiz bir para birimi olarak bilinir.Yalnız bitcoin en önemli özelliği diğer para birimlerinden ayıran tek şey merkezi olmamasıdır. Herhangi bir kurum bitcoin sistemini kontrol etmemektedir. Bitcoin ( BTC) herhangi bir merkez Bankası resmi kuruluş ile ilişiği olmayan elektronik para birimidir. Aynı zamanda bitcoin” KRİPTO PARA”  olarak da bilinen ve gelişen bir teknoloji örneğidir. Bitcoin mucidi “Satoshi Nakamato” adı ile bilinen bu adamın kimliği ile ilgili hiçbir belgeye rastlamamak ile birlikte bu sistemi tasarlayan kişi veya kişilerin takma adı olduğu tahmin ediliyor.

BİTCOİN HAKKINDA BİLMEDİKLERİMİZ

*Bitcoin bir fiyat birimi değildir.

*Bahsettiğimiz üzere kesin bir sahibi yoktur.

*Elektronik para birimi olan bitcoin vergilendirilen veya kayıt altında tutulan bir para birimi değildir.

*Merkez Bankası ile ilgisi olmayıp banka ve kurumlara ihtıyaç duyduğumuz bir para birimi değildir.

BİTCOİN NERELERDE KULLANILIR?

*Gıda

*Giyim

*Tüm teknolojik ürünler

*Spor malzemeleri

Tüm hizmet sektöründe bitcoin kullanılır.Ayrıca internetten alışveriş yaparken (gıda giyim teknolojik ürünler spor malzemeleri )ticaret yaparken (tüm hizmet sektörü)  gibi alanlarda kullanabiliriz.

BİTCOİN ‘İN FAYDALI VE ZARARLI YANLARI

Bitcoin yararları ve zararları olarak ayrımı yapılması mümkün değildir.Kar etme olasılığınız ne kadar yüksekse zarar etme payımız da o kadar fazladır. Bir oranlama yapmak doğru olmaz. Bitcoin sisteminden saatlik değişimlerden kar edebilirken Bu sistemin kısa bir süre içerisinde maddi değerinin düşme olasılığı da göz önünde bulundurmak gerekir. Borçlanma, devletin sistemi kapatması ,hacklenme gibi riskler de paranız çöp olabilir.

BİTCOİN GÜVENİLİRLİĞİ

Bitcoin

Bitcoin üreticisinin belli olmadığı bir sistem ne kadar güvenilir olabilir?  Sistem hakkında hak iddia edebileceğinizi kimsenin olmaması akılları oldukça karıştırıyor. Dijital alanlarda gerçekleştirdiğimiz bu sistemde paramızı nasıl koruyabiliriz ? Ne gibi önlemler alabiliriz? Gelin bu sorunun cevabını hep beraber bakalım.

*Günlük kullanılan küçük miktarda bitcoin’i hesapta tutun geri kalanını daha güvenli bir ortam olan çevrimdışı cüzdanlarda saklayabilirsiniz.

*Sistemde yaptığınız işle yaptığınız platformları dikkatli seçim bitcoin işlemleriniz geri alınamaz.

*Cihaz çalınması ve hatalarına karşı cüzdanınızı düzenli aralıklarla yenileyin.

*Cüzdanınızı kesinlikle şifreleyin.

* Güvenlik açıkları ve teknik eksiklerin giderilmesi için bitcoin yazılımını güncelleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir