Kapat

BODRUM PLAJLARI VE KOYLARI

Anasayfa
GEZİ BODRUM PLAJLARI VE KOYLARI

Ülkemizin en önemli turizm merkezlerinin başında yer alan Bodrum her yıl yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapmaktadır. Birbirinden güzel plajları ve koylarının yanı sıra gezilmesi ve görülmesi gereken yerleri oldukça fazladır. Bodrum gece hayatı ve eğlence seçenekleri ile güzel vakit geçirme olanağı sunmaktadır. Bu yazımızda sizin için Bodrum’da girilebilecek plajları ve koyları listeledik.

YALIKAVAK HALK PLAJI

Bodrum’un Kuzey tarafında yer alan Yalı kavak halk plajı sık Rüzgar aldığından yelken ve Rüzgar sörfü için oldukça uygun bir mekandır. Bu sporları ait merkezler bulunmakla birlikte Bir de yat limanı bulunmaktadır. 200 metre uzunluğu 5 metre genişliğine sahip bu plajın çevresinde otel ve işletmelere ait pek çok plajda bulunmaktadır. Plajın suyu oldukça temiz ve parlaktır. En sıcak Bodrum günlerinde bile suyun sıcaklığı oldukça serindir. Ilık Esen rüzgarları ise kafa dinlemek ve zaman geçirmek için birebir bir mekandır.Su seviyesi yavaş yavaş derinleştiği için yeni yüzmeye başlayanlar ve çocuklu aileler için oldukça tercih edilen bir mekandır.

KARAİNCİR PLAJ

Kara incir plajı nın Deniz sıcaklığı Bodrum plajları nın arasındaki en soğuğu olarak bilinir. 30-35 derecelik hava sıcaklıklarında bile buz gibi bir Denizi vardır. Temizlik ve hijyen açısından diğer Bodrum plajlarından hiçbir farkı yoktur. Deniz genellikle sakin ve dalgasızdır . Yeni yüzmeye başlayanlar ve çocuklu aileler için deniz seviyesi yavaş yavaş derinleşmektedir.

TORBA SAHİLİ

Torba sahili rüzgarı açık bir konumda bulunuyor. Bu sebeple Deniz zaman zaman dalgalı olabiliyor. Bu dalgalar nedeniyle Deniz akşama doğru Bulanıklaşıyor.Ama yine de rüzgarsız bir günde temiz ve berrak Bir denizde sahiptir. Deniz tabanı ve sahili tamamen Kumsal olduğu için Çocuklu aileler için buralar tercih edilebilir. Deniz suyu sıcaklığı için ise ne çok soğuk ne de çok sıcak diyebiliriz.

GÜMÜŞLÜK HALK PLAJI

Gümüşlük plajı nın uzunluğu 120 metre genişliği ise 10 metre civarı olarak bilinmektedir. Çayıraltı halk plajı olarak da bilinen plajın batıdan Esen rüzgarlara karşı korunaksız olduğu için çoğu zaman dalgalı Bir denizi vardır. Bu nedenle çocuklu aileler ve yeni yüzmeye başlayan çocuklar burada dikkatli olmakta fayda var. Zaten rüzgarlı ve dalgalı olması nedeniyle daha çok sessiz sakin bir tatil arayan insanlar için tercih edilen bir plajdır. Plajdan yürüyerek ulaşılabilen Tavşan adası Gümüşlük halk plajının manzarasının güzelliğine güzellik katıyor. Sahil ve deniz tabanı kum ile kaplıdır. Deniz suyu sıcaklığına ılık diyebiliriz. Ayrıca bu kadar dalga olmasına rağmen Deniz suyu oldukça temizdir.

BİTEZ PLAJI

Sezon ortası ve tatil zamanları en yoğun olan plajlar dan birisidir. Tercihen Mayıs ve Eylül aylarında gitmeniz de fayda vardır. Bitez plajı temmuz ve ağustos aylarında oldukça kalabalıktır. Eğer sessiz sakin kafa dinleyecek bir tatil yapmak istiyorsanız tatil sezonunda buralardan uzak durun. Kuzey rüzgarlarından etkilenmediği için deniz temiz, sakin ve dalgasızdır. Suyu ise diğer Bodrum plajlarından daha ılıktır. Su seviyesi yavaş yavaş derinleşir .Bu nedenle çocuklu aileler için ve yeni yüzmeye başlayanlar için oldukça uygun bir mekandır. Plaj kısmı ve deniz tabanı portakal ve mandalina bahçeleri ile süslenen bir manzarası olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Diğer Bodrum plajları da bulunmayan Bitez plajı da uzun bir yürüyüş yolu bulunmaktadır. Denizden çıktıktan sonra günün yorgunluğunu bu yürüyüş yolunda atabilirsiniz.

ASPAT KOYU

Aspat koyu muhteşem bir güzelliğe sahiptir. Doğa ile iç içe bir yerde bulunmaktadır. Girişleri ücretli olduğu için Bu mekan çok kalabalık olmuyor. Bu nedenle Deniz temiz, sakin ve huzurlu bir tatil arayanlar için oldukça uygun bir mekandır. Sezon ortası ve tatil sezonlarının aksine oldukça sakindir . Plajı ve denizi oldukça kumludur. Suyu gerçekten serindir . Burada bulunan palmiye ağaçlarının altında uzanıp kitap okuyabilirsiniz. Mavi’nin en güzel tonlarına sahip bu denizimiz oldukça temiz ve berrak tır.

BARDAKÇI KOYU

Bodrum merkeze yaklaşık olarak 1 metre uzaklığında olup yürüyüş mesafesi 10 -15 dakikadır. Bodrum değirmenler ne varmadan sol tarafta kalmaktadır. Koy içerisinde bir halk plajı bulunmamaktadır. Burada otellerden veya işletmelerden birini seçerek denize girebilirsiniz. Bir koy olmasından dolayı Deniz sakin ve dalgasızdır . Mayıs -Eylül aylarında Bardakçı koyunu tercih edebilirsiniz.

ORTAKENT HALK PLAJI

Mavi Bayraklı olması Orta kent halk plajı nın en önemli özelliğidir. Suyu oldukça berrak ve temizdir. Görünüşü Adeta bir akvaryumu andırır. Plajı ve deniz tabanı İnce kumludur. Su sıcaklığı genel olarak ılıktır. Su seviyesi oldukça idealdir. Hemen yanında bulunan Yahşi koyundan dolayı Orta kent Yahşi plaj olarak da bilinir. Plaj 2010 yılından beri her yıl mavi bayrak ödülünü almaya hak kazanmıştır.

PEKSİMET PLAJI

Peksimet plajı nın en önemli özelliği temiz ve berrak bir Denizi’nin olması aynı zamanda halk plajı olması ve herhangi bir işletmenin olmaması peksimet plajı nın doğal güzelliklerini de korumasını sağlıyor. Deniz çoğu zaman sakin fakat rüzgarlı havalarda dalgalı olabiliyor. Suyun sıcaklığı yılın 6-7 ayı denize girebilecek şekilde ılık oluyor. Burası bir halk plajı olmasına rağmen oldukça sakindir. Bunun nedeni ise merkezi olan uzaklığı olarak bilinir. Çok fazla tercih edilmediği içinde herhangi bir tesis yapılmamıştır.

KARGICAK KOYU PLAJI

En büyük özelliği hiç şüphesiz el değmemiş doğal güzelliğidir. Bu güzelliğe hayran kalmamak mümkün değil. Turkuaz rengi ile deniz temizliği ve berraklığı tıpkı bir akvaryumu andırıyor. Suyu diğer Bodrum plajları na göre daha serin ve daha az tuzludur. Denizli ise bir anda derinleşiyor. Yani iyi derece yüzme bilmeyenlerin gireceği bir deniz değildir. Bu el değmemiş kargıcak koyu plajında hiç bir tesis bulunmamaktadır. Tercihen insanların kafa dinlemek yalnız kalmak için geldiği bir mekandır.

GÜNDOĞAN HALK PLAJI

Mavi bayrağa sahip olan bu halk plajı aynı zamanda bir halk plajıdır. İlk olarak 2005 yılında mavi bayrak ödülünü almıştır ve bu zamana kadar bu ödülü almaya devam etmiştir. Plaj ve deniz kumdan oluşmaktadır. Yaklaşık 300 metre uzunluğunda 10 metre genişliğinde bir plaj olup içerisinde pek çok özel işletme bulunur. Masmavi denizi oldukça temiz ve berrak tır. Gündoğan halk plajı çok fazla Rüzgar almaz. Bu yüzden suyu oldukça dalgasız ve sakindir. Su seviyesi belli bir noktaya kadar gelir ve yükselmez. Denizin bu derece sığ olması çocuklu aileler ve yüzme bilmeyen insanlar için tercih edilebilecek bir mekandır.

MAZI KÖYÜ SAHİLİ

Mazı köyü sahili birbirini ortadan ikiye bir kaya çıkıntısı ile ayran iki güzel koya sahiptir. Bu koylarda denize girebileceğimiz gibi köyün ayrıca sahili de vardır. Deniz tabanı ve sahili taşlıklar dan ibarettir. Deniz suyu yavaş yavaş derinleşiyor .Bu nedenden dolayı yeni yüzmeye başlayanlar ve çocuklu aileler için tercih edilebilecek bir mekandır. Rüzgar almadığı için Deniz dalgasız ve sakindir .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir