Kapat

BOZCAADA TÜRKİYE’NİN EN HUZURLU YERİ

Anasayfa
GEZİ BOZCAADA TÜRKİYE’NİN EN HUZURLU YERİ

HUZURLU YER “BOZCAADA”

Çanakkale’nin bir ilçesi olarak bilinen Bozcaada, 2800 kış nüfusu ve 40 kilometre kare yüz ölçümü ile Türkiye’nin en büyük 3. Adasıdır. Bozcaada’nın eski ismi ise “Tenedos” tur. Oldukça eski fakat günümüze kadar iyi korunmuş bir kalesi bulunmaktadır. Şehrin Ada merkezi, Rum ve Türk Mahallesi olarak ikiye ayrılır. Bu güzel Bozcaada’nın marketlerinde poşet yerinde kese kağıdı, dükkanlarında ise kağıt torba kullanılır. Üzerinde herhangi bir reklam bulundurmayıp sadece Bozcaada yazar. Ülkemizin her yerinin bu kadar turistik olup markalaşmanın henüz yaşanmadığı tek yer olarak bilinir.

Bozcaada.
BOZCAADA SOKAKLARI

Bozcaada ‘da bulunan Eski Rum evleri, el değmemiş bakır koyları, baktıkça içimizin açıldığı rengarenk kafeleri, sokak meyhaneleri ve özellikle o meşhur sokak dondurması, başta gelincik ve domates olmak üzere değişik tüm reçelleri, gün batımı manzarası , üzüm bağları ve şarapları burada meşhurdur.

Bozcaada  TURKEY
BOZCAADA

Bozcaada’nın Batı tarafında Polente Deniz Feneri ve hemen yanında Rüzgar enerji santrali bulunur. Bu rüzgar santrali ada ihtiyacının 30 katı kadar elektrik üretir, ve ihtiyacı olandan fazlasını ilgili kuruma vererek çevreyi kirletmeden ülkeye destek olur. Bozcaada’nın eşsiz gün batımı manzarası buradan izlenir. Özellikle havanın daha açık olduğu bir günü tercih ederseniz asla unutamayacağınız bir gün batımına şahitlik edersiniz. Bu adada birçok isimsiz ve el değmemiş koylar vardır. Bu koyların haricinde Ayazma, Habbele, Akvaryum, Tuz burnu, Sulu bahçe ve beylik koyları en meşhurlarıdır. Bu koyların hepsi birbirinden güzel olduğu için birini diğerinden ayırt etmek oldukça zordur.

GEZİLECEK YERLER

BOZCAADA KALESİ

Bozcaada kalesi gelmişken bir uğrayın adaya ısınmak için güzel bir başlangıç olur.
BOZCAADA KALESİ

Çanakkale’nin Bozcaada ilçesinde bulunan “BOZCAADA KALESİ”, deniz yolu ile gittiğiniz adaya yaklaşırken dikkatleri üzerine çeken ilk yapıdır. Bozcaada kalesinin ilk yapılışı hakkında kesin olarak bir bilgi bulunmamakla birlikte kale, Cenevizliler, Venedikliler, Fenikeliler ve Osmanlı tarafından kullanılmıştır. Osmanlı dönemi içerisinde bulunan iki camide festival zamanlarında ve adaya gelen turistlerin tarihi mekanları ziyaret ettikleri bir yapıdır. Bu Adanın içerisinde anfoların sergilendiği bir müzede vardır.

RUM MAHALLESİ

Rum Mahallesi
RUM MAHALLESİ

Çanakkale’nin bir ilçesi olan Bozcaada’da bulunan ” RUM MAHALLESİ” bakımlı evleri ve sokakları ile daha dikkat çekici duruyor. Bu sokakların birbirini dik olarak kesmesi bu mahallenin havasını değiştirmektedir. Rum mahallesinin tam ortasında bir kilise ve saat kulesi bulunmaktadır. Bu yapıtlar bize bir tarihi bir şölen de sunmaktadır. Aynı zamanda Eski Rum evlerinin bir kısmı yazlık ev bir kısmı ise otel ve pansiyon olarak kullanılmaktadır.

ADA SOKAKLARI

Bozca ada
ADA SOKAKLARI

Bozcaada merkezi halk arasında Türk ve Rum mahallesi olarak ikiye ayrılmaktadır. İlçe merkezi ufak olmakla birlikte yürüme ve gezme mesafesi yakındır. Özellikler Rum mahallesi çok şirin evlerle doludur. Adanın size yaşattığı nostaljik havasını derinden hissedeceksiniz.

AYAZMA MANASTIRI

bozcaada ayazma manastırı ile ilgili görsel sonucu
AYAZMA MANASTIRI

Etrafı çınar ağaçlarıyla çevrili olan manastır, aynı zamanda büyüleyici bir bahçeye ev sahipliği yapmaktadır. Bu manastırın sürekli akmakta olan şelalesi tüm ziyaretçilerin ruhunu dinlendirmektedir. Bozcaada Ayazma Manastırı her yıl Rumların “AYA PARESKEVİ” günü olan 26 temmuz ‘ da ibadete açılmaktadır. İşte burada düzenlenen bu özel gün “ AYAZMA PANAYIRI” olarak bilinmektedir. Panayırda halk yılın ilk üzümünü kutsayarak Tanrı’ya teşekkür ettiklerini ve mitolojik ögelerin ardından üzüm yenmeye başlandığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra ayaz manastırının bir bölümünden adaklar adanır ve dilekler dilenir.

MERYEM ANA KİLİSESİ

Ä°lgili resim
MERYEM ANA KİLİSESİ

Bozcaada’nın Rum mahallesinin tam ortasında bulunan Bozcaada Meryem Ana Kilisesinin yapım yılı kilise girişinde yazılı olan 1869 tarihi olarak kabul edilmektedir. Ancak bu bilgi kesin değildir. Bozcaada Meryem Ana kilisesinin 1895 yılında yapılmış dört katlı çan kulesi ise avluda bulunmaktadır. Fakat zamanla tahribata ve aşınmaya uğrayan bu kule 1980 yılında sökülerek demir bir kafes içine alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir