Kapat

CORONA VİRÜSÜ

Anasayfa
Haberler CORONA VİRÜSÜ

Corona virüsü bir anda tüm dünyanın gündemine oturdu..Çin’in wuhan kentinde 12 aralık tarihinde ortaya çıktı. Çok hızlı bir şekilde yayılmaya başlayan corona virüsü hakkında detaylı bir araştırma yaptık..

Son günlerde dünya gündemine oturan corona virüsü başladığı bu günden yana dünyada toplam 180 kişinin ölümüne yol açtığı belirtiliyor.1 milyar 400 milyonu aşkın nüfuslu Çin’in wuhan kentinde bu virüs sebebiyle alarm verildi. Wuhan kenti karantina altına alındı ve Çin’de yaklaşık 50 milyon kişinin şuan karantina altında olduğu biliniyor. Çin’in maliye bakanlığı bu virüs için 3.4 milyar dolar bütçe ayırdıklarını bildirdiler. Hemen ardından geçtiğimiz günlerde sadece ”6 günde” biteceği söylenilen 1000 yataklı hastahane de sadece bu virüs için yapıldı ve kullanıma açıldı.

Corona virüsü sebebiyle hastahaneye kaldırılan insan sayısı her geçen saniye artıyor. Diğer ülkelerden de corona virüsüne yakalanan insanların olduğu bildirildi. Dünya sağlık örgütü 15 ülkede görülen bu virüsün artık dünyaya yayılan bir salgın olduğunu ve salgının görülmediği ülkelerin alarmda olması gerektiğini söyledi. Uluslararası Kamu sağlığı Acil Durum toplantısı için tekrar bir araya gelinmesi için toplanmaya karar verildi.Rusya, Çin’le sınırını kapatma ve Çin vatandaşlarına vize sınırlaması getirme kararı aldı. Google, Çin’deki tüm ofislerini geçici olarak kapatacağını söyledi. Çok sayıda hava yolu firması Çin’e olan uçuşlarını bir süreliğine durdurdu. Diğer taraftan Çin Futbol Federasyonu, Süper Lig’in başlama tarihini erteleme kararı aldı..

Şu an’a kadar virüsün görüldüğü ülkeler ise ;TAYLAND, GÜNEY KORE,SİNGAPUR,JAPONYA,MALEZYA,TAYVAN,NEPAL,AVUSTRALYA,KANADA, FRANSA,ABD ve son olarak da ALMANYA’DA Çin’den dönen birinde olduğu tespit edildi.

BU VİRÜS NEDEN DOLAYI ORTAYA ÇIKTI?

Uzmanlar corona virüsünün insanlara bulaşması hakkında 3 olasılıktan bahsediyorlar yılan,yarasa,deve… Uzmanların görüşüne göre Bu virüsün özellikle hayvanlardan bulaştığı söyleniliyor. Özellikle deve eti’nin ve sütünde bulaşması ihtimali üzerinde duran uzmanlar, yılan yada yarasa’dan da geçmiş olabileceğini söylüyorlar. Bu bilgi insanlara aktarıldıktan sonra sonra Çin de yabani hayvan satışı yasaklandı. Çin’de bulunan tüm köy, yemek satış yerleri, pazar, marketler yani yabani hayvanların satıldığı tüm mekanlara satış yasağı getirildi. bu tarz yabani hayvanların yetiştirildiği yerlerin de ayrı bir bölgeye aktarılacağı söylendi.

CORONA VİRÜSÜ NEDİR?

Corona virüsler çoğu insanın hayatının bir anında karşılaştığı virüslerdir. Corona virüsleri genellikle hafif ve orta derecede üst solunum yolu hastalıklarına sebebiyet verir. Corona virüsleri 3 grupta inceleyebiliriz ; alfa beta ve gama. Ayrıca delta corona virüsleri denilen yeni bir virüs daha ortaya çıkmıştır.Özellikle solunum yolları, mide,bağırsak ve sinir sistemini hava yoluyla kolayca bulaşarak etkiler. Kendisi küçük fakat verdiği zarar büyük bir virüstür.

NASIL BULAŞIR?

Corona virüsü birçok canlıda bulunabilir ama daha yoğunlukla hayvanlarda olan bir virüs.İnsanlar ve maymunlar,yarasa, deve ,misk kedisi, rakun köpeği,kedi,köpek ve kemirgen, yabani olan diğer canlılardan insanlara bulaşabilir. Özellikle kış aylarında daha fazla ortaya çıktığı bilinen bu virüs grip gibi hava yoluyla, öksürme,hapşırma ya da enfeksiyon olan herhangi bir materyale dokunulması ve dokunulduktan sonra ağız ve burun ile teması ile kolayca bulaşabilmektedir.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

  • ATEŞ
  • İSHAL
  • BULANTI
  • KUSMA
  • ÖKSÜRÜK
  • NEFES DARLIĞI

CORONA VİRÜSLERDEN KORUNMAK İÇİN NE YAPMALIYIZ?

Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için ellerimizi 20-30 dakikada bir yıkamalıyız. Hapşırma ve öksürme gibi eylemleri yaparken ağzımızı ve burnumuzu bir peçete yardımı ile kapatarak etrafa enfeksiyon yaymayı engelleyebiliriz. Daha sonra kullandığımız bu peçeteyi mutlaka katlayıp çöpe atmalıyız.Et, süt ve yumurta ürünlerine dikkat etmeliyiz. Yumurtayı ve eti yıkamalıyız, iyice piştiklerinden emin olmalıyız ve özelikle deve eti sütü içmekten kaçınmalıyız.

Ellerimizi toplu taşıma yada kalabalık yerlerden çıktıktan sonra mutlaka yıkamalıyız, yıkamadan kiri ellerimizle gözümüze ağzımıza ya da burnumuza dokunmamalıyız.

hasta olan insanlarla aynı çatal,kaşık vb. aletle yemek yemekten kesinlikle uzak durmalıyız. Aynı tabaktan yemek yememeli aynı bardaktan bir şey içmemeliyiz.

Hasta olan insanlarla, tokalaşmak, sarılmak,öpüşmek gibi hareketlerden uzak durmalıyız.

Otobüs,metrobüs ,tramvay vb. toplu taşımalardan, umumi tuvalet ve banyolardan vb. toplu kullanılan tüm yerlerden uzak durmalıyız.

Kapı kolları, çocukların ulaşabilecekleri yerler, mutfak, banyo,tuvalet, çocukların oyuncakları, dezenfekte edilmelidir.

Hayvanların toplu bulunduğu alanlara giderken genel temizlik önlemlerinin alınması ve hayvanlarla temas öncesi ve sonrası elleri düzenli olarak dezenfekte etmek gereklidir.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜNÜN BU KONU HAKKINDAKİ UYARISI !!!

  • Develerle temastan kaçının.
  • Çiğ deve sütü ve deve idrarı içmekten kaçının.
  • İyi pişmemiş et özellikle de deve eti yemeyin.

Birden artan virüs vakaları,yangınlar depremler,seller,vb. problemler.. Sizce bunların hepsi bir tesadüf mü? Yoksa ilahi bir uyarı mı? yorumlarınızı bize yazın..

GÖZ ATABİLİRSİNİZ : https://www.abevav.com/kiyamet-nedir-buyuk-ve-kucuk-alametleri/

GÖZ ATABİLİRSİNİZ : https://www.abevav.com/ad-kavminin-helaki/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir