Kapat

FESTİVALLER ŞEHRİ MALTA

Anasayfa
GEZİ FESTİVALLER ŞEHRİ MALTA

Akdeniz’in kalbinde yer alan Malta yüz ölçümü olarak dünyanın en küçük ülkelerinden birisidir. Gazo, Camino ve Malta adlı 3 adanın üzerine yerleşmiş bir ülkedir. Resmi dili Maltaca ve İngilizcedir. 2008’ den bu yana para birimi olarak Euro kullanılır. Malta aynı zamanda dünyanın en yoğun nüfuslu ülkelerinden birisidir. Bu ülke çok sayıda kültürel ve doğal zenginliğe ev sahipliği yapmaktadır. Kendilerine ait Milli bir kütüphane ve Milli tiyatroları bulunmaktadır. Jeopolitik konumu nedeniyle her daim paylaşılamayan bir ülke olan malta , doğal güzellikleri, eşsiz plajları ve muhteşem gece hayatı ile her yıl binlerce kişi tarafından uğrak noktası haline gelmiştir. Kültür olarak Maltalılar dünyadaki en eski Hristiyan halklarından birisi olduğu bilinmektedir. Malta’nın “MEGALİTİK TAPINAKLARI” UNESCO Dünya listesinde yer almaktadır.

MALTA FESTİVALLERİ

MALTA FESTİVALLERİ

Malta’da her şehrin kendine özgü festivalleri bulunmaktadır. Malta festivalleri Mayıs ayında başlayıp Eylül ayının sonlarına kadar devam eder. Bu festivallere birlikte göz atalım.

-Malta Müzik Festivali (23 haziran-27 haziran)

-Malta İsle Of MTV (27 haziran)

Malta Sanat Festivali (23 Haziran- 15 temmuz)

Malta Rock ve Jazz Festivali (20-22 temmuz)

Fars ons Büyük Bina Festivali (24 temmuz-6 ağustos)

Karnaval (24-26 şubat)

Kutsal Hafta –Paskalya (10-16 nisan)

Ghanafest

MALTA YEMEK KÜLTÜRÜ

TİMPONA (MAKARNA BÖREĞİ)

Malta’nın yemek kültürü Akdeniz bölgesinde yer aldığından Akdeniz bölgesinin yemekleriyle benzerlik gösterir. Balık, domates, patates ve zeytin çok sık kullanır. Ayrıca tüm deniz ürünlerini burada rahatlıkla bulabilirsiniz. İngiliz, İtalya ve Arap geleneklerinin harmanı olan Malta Kültürü birçok konuda olduğu kadar mutfağı konusunda da bu ülkelerle benzerlik gösterir. Malta yemeklerinin en çok tercih edilenlerinden 6 tanesini sizler için araştırdık.

1-KİNNİE (HAFİF İÇECEKLER)

Malta halkının yaz aylarında en çok tercih ettiği Turinçgil ve bitki karışımlarından oluşan hafif içeceklerden biridir.

2-PASTİZZİ (BOYOZ)

PASTİZZİ (BOYOZ)

Pastizze (Boyoz) Rizotto, italyan peyniri ve köri soslu bezelyelerin içine doldurulduğu akıl almaz derecede lezzetli yağlı böreğidir. Aynı zamanda Bu böreği İzmir’in Boyozuna da benzetirler.

3-GBEJNİET (PEYNİR)

Bu peynir koyun ve keçi sütünden üretilen geleneksel bir peynirdir.

4-BRE AD WİTH OİL ( ZEYTİNYAĞLI EKMEK)

Zeytinyağlı ekmek olarak bilinen Malta ekmeğine kabuğu soyulmuş domates veya domates püresi sürülür. Daha sonra ekmeğin üzerine biraz zeytinyağı serpildikten sonra ton balığı, sarımsak, soğan ve gebreotu eklenir.

5-FEN KATE (TAVŞAN YEMEĞİ)

FEN KATE (TAVŞAN YEMEĞİ)

Tavşan etinin kemikli bölümü spagettiyle sunulur. Diğer bölümleri ise yahnilenerek ekmek ve patatesle servis edilir.

6-MİNESTO (SEBZE ÇORBASI)

MİNESTO (SEBZE ÇORBASI)

Malta şehrinin sebzeli makarna çorbasıdır. İçerisinde Bezelye, havuç, maydanoz gibi sebzelerden ve ufak makarnalardan oluşur.

MALTA DİNİ VE İNANÇ- EKONOMİ

MALTA DİNİ

Malta’nın resmi dini Roma Katolik Hristiyanlığı dır. Malta nüfusunun yüzde 98’i Roma Katolik Kilisenin üyesidir. Ülkede 360’dan fazla kilise bulunmaktadır. Devlet okullarında dini eğitimin verilmesi zorunludur. Malta ekonomisinin Büyümekte olan unsuru Hizmet sektörüdür. Ülkenin gemicilik, transit taşımacılık, deniz sigortacılığı ve turizm önemli bir yere sahiptir. Özellikle döviz kazançları ve istihdam  açısından önem kazanan telekomünikasyon sektörleri  ön plana çıkmaktadır. Ülkede balık çiftliklerde hızla gelişim göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir