Kapat

GÜNAH NEDİR?

Anasayfa
DİNİ GÜNAH NEDİR?

Din bizi yaratan yaratıcının bizim için koyduğu toplumsal kurallardır. İnsan sosyal bir varlıktır bu da demek oluyor ki diğer insanlarla sürekli bir iletişim halindedir. Sosyal hayatta dikkat etmemiz gereken   kurallar vardır, bu kurallar yapılmaması gereken ve yapılması hoş görülen 2 kısıma ayrılır. Yapılmaması gereken kuralların yapılması, ihlal edilmesi haline günah adı verilir.Günahların hepsi yaşamımızı aynı oranda etkilemediğinden dolayı günahlar büyük ve küçük olmak üzere 2’ye ayrılır.

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki bir mümin büyük küçük demeden hiçbir günahı işlememelidir. Zira işlenilen günahların bu dünyada yada ahirette alınacak bir karşılığı vardır ve hangi günahımızın bizi cehenneme götüreceğini (yani gaybı) Allah cc.’dan başka hiç kimse bilmemektedir. Yine de işlemeye yanaşmamayı ve Yaradanın merhametinden de umut kesmemeyi unutmamalıyız.

BÜYÜK GÜNAHLAR

Büyük günahlar , Allah cc. Koyduğu toplumsal kurallara alenen karşı  gelme, huzursuzluğa sebebiyet verme,  işlenilen günah hakkında uyarıcı, tehdit edici bir hadisin veya ayetin bulunduğu, günahı işleyen kişinin ahirette ve dünyada azap görmesine , ceza çekmesine ve hatta kafir olmasına( dinden çıkmasına) sebep olan , sakınılması gereken günahlardır.

ALLAH’A ŞİRK KOŞMAK

Bizi yaradan , hayatımıza anlam katan ve hatta hayatın gerçek anlamı olan Yaradana  inanmamak ve onun emirlerine yasaklarına karşı gelmek, Allah’tan önce başka birisini ilah edinmek , ondan yardım istemek , ona yalvarmak şirk koşmak demektir. Şirk koşmak bağışlanmayacak olan en büyük günahtır. Allah’a ortak koşulması demek, ona iftira atılması demektir ve Allah bunu bağışlamaz.

BÜYÜCÜLERE – FALCILARA- GELECEKTEN HABER VERDİĞİ SANILAN KİŞİLERE İNANMAK- GİTMEK

Geleceği bilen yalnızca Allah cc.’ dur , bu yüzden hiç kimse gelecekle ilgili size bilgi veremez. Büyü yoluyla insanları etkisi altına almaya çalışmak da büyük günahlardandır, çünkü insanların ve tüm yarattıklarının üzerinde hüküm edebilecek tek varlık Allahtır. İnanarak kahve falı baktırmak , el falı baktırmak, günlük burç yorumlarına inanmak bu gibi basit görülen şeyler de şirktir. bilerek ve isteyerek büyü yaptırmak gibi şeyler dolaylı yoldan da olsa Allah’a şirk koşmakla eşdeğerdir.

ANNE VE BABAYA KARŞI ÖFKELİ VE İTAATSİZ OLMAK

Anne ve baba bizim manevi eğitimimizi veren , bizi büyüten , yedirip , içiren bizim güzel bir geleceğimizin olması için çabalayan insanlardır. Annemiz bizi 9 ay karnında taşımış, bin bir zorluklarla doğurmuş , emzirmiş , bizim için uykusuz kalmış ve bizi büyütmüştür. Bir ömür boyunca yanımızda olan annelerimiz, büyük bir saygıyı, en derin sevgilerimizi gerçekten hak etmektedirler. Dolayısıyla bize karşı anne ve babanın üzerimizde çok büyük emekleri bulunmaktadır. Anne ve baba bizim her zaman iyiliğimizi istemişlerdir .Bu sebeple onlara karşı gelecek, onların kalplerini kıracak, öfkelendirecek, üzecek hiçbir şey yapılamamalı, söylenilmemelidir, onların beddualarını almaktan kaçınmalı ve hayır dualarını almaya çalışmalıyız.

ZİNA ETMEK

 Zina Allah’ın cc. yasakladığı , çirkin yol diyerek nitelendirdiği büyük günahlardandır. Zina akrabalık ,aile , çevre ,sosyal hayat ve toplum yapısını bozmaya , insanların arasındaki maddi manevi tüm bağların  kopmasına sevgi ve  saygının bitmesine , kin, haset ve düşmanlığın ortaya çıkmasına sebebiyet verecek çok büyük bir günahtır. Zina etmek sadece psikolojik açıdan değil fizyolojik açıdan da bize zarar vermektedir. Örneğin hepatit, AIDS gibi şifa bulunamayan ve bulaşıcı hastalıklara yakalanmaya ve bunları yaygınlaştırmaya sebebiyet verir.  Ayrıca zinaya yaklaşan insanlar nefislerini kontrol edemezler ve  bu da her türlü günaha girmeye yol açar.  Zinanın sadece büyüğünden değil ,küçüğünden de sakınmalıyız.Gözlerimizi , kulaklarımızı , dilimizi de haramdan sakınmalıyız . haram olan bir görüntüye ikinci kez dönüp bakmamalıyız. ( bir kez refleks olarak bakıldığını düşünürsek).

İÇKİ İÇMEK

Müslümanlar düşünebilmeleri, haramdan uzak kalabilmeleri ,  yanlışa karşı tepki verebilmeleri için her daim aklı başında ve uyanık olmaları gerekmektedir. İçki içen insanlar ne yaptıklarını, söylediklerini bilmezler ve bu haldeyken haram olan her şeye yaklaşabilecek halde olurlar. Bu yüzden de içki içmek  kesinlikle yasaklanmış ve haram kılınmıştır.

FAİZ YEMEK

Faiz her ne kadar güzel gibi gözükse de  aslında zor durumda olan insanların haklarını gasp etmekten , kul hakkına girmekten başka bir şey değildir. Her zaman için kazandığımız paranın , malın, mülkün emeğimizin karşılığı kadar olması gerekmektedir.  Hak edilenden fazla alınan para ve mal kul hakkı yerine geçer. Toplum içinde maddi durumu iyi olanın daha iyi, kötü olanın daha kötü olmasına sebebiyet verir. Yorulmadan emek vermeden kazanılan para insanı şeytan vesvesesine uymaya yönlendirir. Ayrıca faizle alınan maldan , yapılan işlerin hiçbirinden hayır gelmez.

YALAN SÖYLEMEK VE YALAN YERE ŞAHİTLİK ETMEK

Gerçek bir mümin asla yalan söylememelidir. Her zaman , her yerde şaka amacıyla dahi olsa yalan söylememeli ve kimseyi kandırmamalıdır. Zira bir Müslüman tüm çevresi tarafından doğru sözlü, güvenilir , dürüst, erdemli ve güzel ahlak sahibi olarak bilinmelidir. Yalan yere şahitlik etmek ise hem yalan söylemek hem de insanları kandırıp kul hakkına girmek demektir ki kaçınılması gereken en büyük günahlardan biri de kul hakkıdır. Zira ödenmesi çok güç olan bir borçtur kul hakkı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir