Kapat

HAYIR DİYEBİLMEK !!

Anasayfa
Psikoloji HAYIR DİYEBİLMEK !!

HAYIR !!! kelimesi genellikle olumsuz cagrisim yapan bir anlam içerse de dozunda olduğunda insanın gelişim sürecinde oldukça önemli ve yararlı bir işleve sahiptir.Sözcükle ilk tanışmamız genelde erken çocukluk dönemi ile başlar ve yaşam boyu devam eder.

GERÇEKÇİ SINIRLARIN OLUŞMASINDA “HAYIR’IN” ROLÜ !!

Bir kişi sınırlarının doğuştan ne olduğunu bilemez. Sınırlar daha çok gelişim süreci boyunca edinilen sosyal etkileşimlerin sonucunda edilen deneyimler şekillenir. Meraklı bir kaşif olan çocuk kendisini ve çevresindeki dünyayı tanımaya çalışırken bunu deneyerek anlar.

ETKİLİ BİR” HAYIR” İÇİN DAVRANIŞINIZDA HAYİR DEMESİ GEREKİR

Parkta yürüyüş yaparken , bankta oturup çocuğunun oynayışını izleyen Bir anne gözüme çarptı. Yaklaşık 5-6 yaşlarında olan erkek çocuk, kaydıran tepesinde tehlikeli hareketler yaparken annesi kızgın bir ses tonuyla; ben sana kaç kere yapma diyeceğim akşam kolum bacağım ağrıyor deme sonra!! Anne belli ki çocuğun davranışlarını tehlikeli buluyor yapmasını istemiyordu.çocuk bir süre başka bir şeyle ilgileniyormuş gibi yaptıktan sonra tekrar aynı davranışı tekrarladı. Bu durumda annenin HAYIR’INA davranışları eşlik etmediği için çocuk kendisine konan sınırın ciddiyeti ve kararlılığın dan Emin olamamak da bir şekilde davranışına izin verildiğini düşünmektedir.

Etkili bir hayır için tehdit ,dayak suçlama gibi davranışlar yerine kararlı davranışlar gerekmektedir.

HAYIR DEDİĞİMDE KENDİMİ SUÇLU HİSSEDİYORUM

Birilerine hayır demekte zorlanan kişilerin birçoğu diğerini kıracağına üzeceğini hayır denilen kişinin küseceği ne kızacağını ve uzaklaşacagina dair düşüncelere sahip olmaktadır. Bu nedenle hayır kelimesi ya ağızdan çıkamamak da ya da çıksa da suçluluk ve huzursuzluk hisleriyle birlikte görülmektedir.Sınırlarını nasıl koruyup koruyamayacagini deneyim sonunda öğrenir. Atılgan olma ile bağlantılı sorunlar yaşayan ve hayır desede demese de sorun yaşayan insanlara 10 “temel girişkenlik hakkından” bahsedelim

GİRİŞKENLİK HAKLARI

1- Kendi Duygu ve davranışını yargılama hakkı

2-Diğer kişilerin sorunlarına çözüm arama ve aramama hakkı

3- Kişisel görüşünü değiştirme hakkı

4-“Bilmiyorum” deme hakkı

5-“Beni ilgilendirmiyor “deme hakkı

6-“Anlamadım “deme hakkı

7-Sosyalleşmek uğruna kendini sevdirmek için çaba göstermemek hakkı

8-Hata yapma ve hata sorumluluğu alma hakkı

9- Mantıksız karar verme hakkı

10- Kendi davranışı hakkında izahat verememe bu gibi haklarla açıklanabilir .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir