Kapat

MAKYAJLA UYUMANIN ZARARLARI

Anasayfa
Güzellik MAKYAJLA UYUMANIN ZARARLARI

Gündelik yaşamda makyaj özellikle kadınların vazgeçilmez bir güzellik uygulamasıdır .Özellikle denilmesinin sebebi günümüzde erkeklerinde makyaj yapması günden güne artış gösteriyor . Makyaj yapmanın amacı ; güzelliği ortaya çıkarmaktır .  Ancak biz kadınlar makyaj yaparken birçok kimyasal maddeyi yüzümüze sürüyoruz. Özellikle bu kimyasal maddeleri çıkartmadan uyumak cilde verilen en büyük zarardır.Makyaj yüzü her ne kadar güzelleştirse de makyajın yüzde uzun süre kalması cildimize oldukça zarar verir .Bu yazımızda makyaj ürünlerinin cildimize verdiği zararlardan bahsedeceğiz .

MAKYAJ BAZI VE FONDÖTEN ETKİSİ  

Yüzümüzde bulunan kusurları kapatmak için kullandığımız cilde sürülen makyaj bazı ve fondöten cildimizi tamamen kapattığı için gözenekler havasız kalır . Gün boyu hava kirliliği ve çevresel kirliliği maruz kalan cildimiz mikropların etkisi altındadır. Cildimizde fondöten ve bazın kalma süresi 6 saattir . 6 saati geçtikten sonra cildimizi temizlemediğimiz takdirde gözeneklerin oluşmasını sebebiyet verir.Cilt hava almadığı sürece kırışıklıklar meydana getirir.

ALLIK SÜRMENİN ETKİLER

Allık ta ayni fondöten ve baz gibi cildin hava almasını onleyerek gözenek oluşmasına neden olur . Allığı temizlemeden uyuduğumuz taktirde cildimizde kabarmalar ve kızarmalar oluşur .

GÖZ FARININ ETKİLERİ

Göz farı surulen yer cildin en hassas  bölgesi olarak bilinir . Göz farinin bütün gece temizlenmeden uyuduğumuz zaman alerjik ve bakteri gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar . Bu gibi rahatsızlıklar cildin erken yaşta kırışmasına neden olur .

RİMEL SÜRMENİN ETKİLERİ

Gözümüze sürdüğümüz rimeli güzel kirpiklere sahip olmak ve guzel bakışlayla daha etkili hale getirmek için kullanılan maskaralar ciltte temizlenmedigi taktirde bir çok olumsuz sorunlara yol açar .Kirpik ve kaslarda dökülme meydana gelir . Temizlenmediği  zaman gözde yanma meydana gelir. Ayrıca kaş kalemi Kullanımından sonra çıkarılmadığı taktirde kıl diplerinde sertleşmeler meydana getirir.

RUJ’ UN ETKİSİ

RUJ’ un diğer makyaj ürünleri kadar zararları olmasa da yine de zararı vardır .Ruj dudakların kurumasına ve çatlamasına neden olur .Bunun için uyumadan önce dudagimizdaki ruju temizlemek ve nemlendirmek gerekir .Dudaklarimizin güzel görünmesini sağlamak için bunlara dikkat etmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir