Kapat

MERSİN’DE GEZİLECEK YERLER

Anasayfa
GEZİ MERSİN’DE GEZİLECEK YERLER

MERSİN

Mersin diğer adıyla “İçel “ 2018 yılı itibariyle Türkiye’nin en kalabalık 10. Şehirleri arasında yerini almaktadır. Mersin 1.773.852 nüfuslu büyük bir ildir. Mersin Akdeniz’in güneyinde bulunan bir liman kenti olarak bilinir. Aynı zamanda Mersin Limanı Türkiye’nin en büyük limanıdır. Mersinin toplam 13 tane ilçesi bulunmaktadır. Bunlar; Akdeniz, Aydıncık, Bozyazı, Mezitli, Yenişehir, Toroslar, Anamur, Silifke, Tarsus, Çamlıyayla, Erdemli, Gülnar ve Mut ilçeleridir. Mersin ilinin yüz ölçümü %87’si dağlık olarak bilinmektedir. En dağlık tepesi 3524 m ile “Medetsiz Tepesidir”. İçel (mersin) ilinin sıcaklık ortalaması 23 derece olarak bilinir. Bu özelliği ile Mersin Türkiye’nin ve Avrupa’nın en sıcak yerlerindendir. Önemli geçitleri Sertavul ve Gülek boğazlarıdır. Akarsuları ise; Müftü Nehri, Berdan Çayı ve Göksu’dur.

Ä°lgili resim
MERSİN LİMANI

Mersin ve çevresinde, tipik sıcak ılıman iklim hakimdir. Bu ilde yaz ayları sıcak ve aşırı nemli, Kış aylarında ise oldukça ılık ve yağışlıdır. İçel (mersin) çevre illerden farklı olarak ekstrem sıcaklıklara nadiren rastlanır. Mersin ilinin kuzeyindeki Yumuk tepe höyüğünde yapılan kazılarda birçok katman ortaya çıkarılmıştır. Yumuk tepe kazılarında ortaya çıkan eserlerin bazıları “Adana Arkeoloji Müzesinde” ve “Mersin Müzesinde” sergilenmektedir.

GEZİLECEK YERLER

MERSİN MARİNA

Mersin Marina, Türkiye  #homeof #mersin #seyahat #turkey #türkiye #travelblog #yoldaolmak
MERSİN MARİNA

Mersin Marina 2011 yılı sezonu ile birlikte hizmet vermeye başlamıştır. Mersin Marina, 500 yatlık deniz, 500 yatlık kara bağlama kapasitesi ile ülkemizin Doğu Akdeniz’de ki en büyük Marinası olma özelliğini göstermektedir. Mersin Marina bünyesinde bulundurduğu sıpa, restoran, bar, yat kulübü ve birçok sosyal olanağın bulunduğu bir yerdir. Ayrıca yatçıların için gerekli bütün malzemeler bulunmaktadır.

ADAM KAYALAR

Ä°lgili resim
ADAM KAYALAR

Mersin’in Erdemli ilçesinde bulunan “Adam Kayalar” Şeytan Vadisinde bulunmaktadır. Erdemli’ de bulunan Adam Kayalar sadece tarihi Klikya bölgesinde değil, Dünya’da eşine rastlanmayan arkeolojik bir mirastır. Kız Kalesi beldesinin 7 kilometre kadar kuzeyinde yer almaktadır. Adam Kayaların bulunduğu yerde 12 adet kabartmadan oluşan eserler günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Yolunuz Mersin tarafına doğru düşerse Adam Kayalarda bulunan eserleri mutlaka ziyaret etmelisiniz.

CENNET-CEHENNEM MAĞARASI

mersin cennet cehennem ile ilgili görsel sonucu
CENNET-CEHENNEM MAĞARASI

Mersinin Silifke’ye bağlı Narlıkuyu’da bulunan Cennet-Cehennem Mağaraları ya da diğer adıyla “Cennet-Cehennem Çökükleri” doğal güzellikleri ve tarihi ile karşınıza çıkıyor. Mersin-Silifke yolu üzerinde bulunan Cennet-Cehennem çökükleri her yıl yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapmaktadır. Cennet-Cehennem Mağarası karstik arazı yapısıyla doğal yollarla oluşmuştur. Bu mağaraya inmek ve çıkmak oldukça zahmetlidir. Mağaranın içerisinde bulunan nem miktarı çok fazladır. Bunun için yaşlılar ve kalp hastalarının inmesi sakıncalıdır.

YUMUK TEPE HÖYÜĞÜ

Ä°lgili resim
YUMUK TEPE HÖYÜĞÜ

Yumuk tepe Höyüğü Mersin’in Şehir merkezinde yer almaktadır. Höyüğün kolay ulaşımı ve tarihteki önemi çok fazla olduğu için çoğu turistin ve araştırmacının dikkatini çekmektedir. Yumuk tepe ilk olarak İngiliz “JOHN GARSTANG” tarafından bulunmuştur. Fakat o dönemde İkinci Dünya Savaşı yaşanması nedeniyle çalışmalar durdurulmuştur. Savaş sonrası çalışmalara tekrar devam edilmiştir. Bu yapılan kazılarda birçok tarihi eser göz önüne çıkarılmıştır. Burada yaşayan insanların hayatlarıyla ilgili önemli bulgular ele geçmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir