Kapat

ÖSYM FOTOĞRAFI DEĞİŞİMİ NASIL YAPILIR?

Anasayfa
Haberler ÖSYM FOTOĞRAFI DEĞİŞİMİ NASIL YAPILIR?

ÖSYM fotoğraf değişikliği nasıl yapılır? ÖSYM fotoğrafı sadece süresi dolduğunda değiştirilebilen bir fotoğraftır. Eğer süresi dolmadıysa, özel bir durum için değiştirmek istiyorsanız dilekçe göndermeniz gerekecek. Korkmayın bu yazımızda bütün işlemleri tek tek açıklayacağız. 😀

SÜRESİ DOLAN FOTOĞRAF NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

ÖSYM’de kayıtlı olan fotoğrafınızın 45 ay geçerliliği vardır. Bu geçerlilik süresi bittiğinde ÖSYM fotoğrafınızın süresi dolmuştur yazısı ile karşılaşırsınız. Tek yapmanız gereken Şehrinizde bulunan ÖSYM koordinatörlüğü yada ilgili ÖSYM binasına gidip fotoğraf sürenizin dolduğunu söylemek olacaktır.görevli memur sizin resminizi çekecektir. Şu an için değişim ücreti alınmıyor. İşlem bu kadar!! 😀 Bu arada ÖSYM fotoğrafınızın onaylanıp onaylanmadığını da ÖSYM ADAY İŞLEMLERİ sistemi; fotoğraf bilgilerim bölümünden takip etmelisiniz.Eğer fotoğrafınız onaylanmadı ise tekrar ilgili ÖSYM binasına gitmeniz gerekecek.

SÜRESİ DOLMAYAN FOTOĞRAFIN DEĞİŞİMİ NASIL YAPILIR?

ÖSYM fotoğraflarını kafamıza göre değiştiremiyoruz çünkü 45 ay kadar vakti var ve bu vaktin dolması gerekiyor ama diyelim ki kimlik fotoğrafınız ve ÖSYM’de kayıtlı fotoğrafınız birbirine benzemiyor. ya da kimliğinizde tesettürlü bir fotoğrafınız var ve ÖSYM’de kayıtlı olan resimde açık saçlı bir halinizin fotoğrafı var. Ya da kendinize göre nasıl bir mazeretiniz varsa bu gibi şeyler için yapmanız gerekenleri anlatalım;

GENEL AMAÇLI DİLEKÇE1-) FOTOĞRAF

2 Adet son 6 ayda ki halinizle çekildiğiniz fotoğrafınızın olması gerekli.

2- NÜFUS CÜZDANI ÖRNEĞİ

Nüfus cüzdanı örneği yada nüfus kayıt örneği denilen bir belge almanız gerekiyor.Bu belgeyi bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğünden yada muhtarlıktan alabilirsiniz. Nüfus cüzdanı örneğini nüfus müdürlüğünden yada muhtarlıktan aldıysanız belgeyi aldığınız memur yada muhtar son 6 ayda çekildiğiniz fotoğraflardan birini kağıda zımbalayıp mühürlemesi gerekiyor. Diğer fotoğrafı da nüfus cüzdanı örneği ve doldurduğunuz genel amaçlı dilekçe ile zarfın içine konulacak.

3-GENEL AMAÇLI DİLEKÇE

Bulunduğunuz ilin yada ilçenin ÖSYM koordinatörlüğü yada yetkili ÖSYM binasına gidip fotoğrafınızı özel sebeplerden dolayı değiştirmek istediğinizi söylerseniz size genel amaçlı dilekçe kağıdını verirler. Ama ben bu kadar uğraşmak istemiyorum derseniz ÖSYM’nin sitesinde genel amaçlı dilekçe formu var oradan bir fotokopisini alıp da halledebilirsiniz renkli yada siyah beyaz çıkarttırmanız fark etmez. ÖSYM GENEL AMAÇLI DİLEKÇE RESMİNİ BURAYA BIRAKTIK 😀 ;

1. ALAN

Buraya tüm kimlik bilgilerinizi doğru bir şekilde yazmanız gerekiyor. Bu alan düzgün doldurulmalı çünkü yanlış yada eksik olması halinde kabul edilmez.

2.ALAN

Evrak referans numarasını almak için ;

 • ÖSYM ADAY İŞLEMLERİ sistemine girin.
 • İşlemler kısmından evrak referans numarasına tıklayın.
 • Çıkan sayfada numara al kısmına tıklayın ve bu numarayı 2. alana doğru bir şekilde yazın.

3. ALAN

Gireceğiniz sınavın adını/dönemini ve yılını yazın örneğin; yüksek öğretim kurumları sınavı (YKS) 2020.

4.ALAN

Bu alana size ulaşabilecekleri gibi bir e-posta adresi ve telefon numaranızı yazın. Bilgileri doğru yazdığınızdan emin olun çünkü fotoğraf değişikliği için size ulaşacaklar.

5. ALAN

Buraya evinizin açık adresini yazmanız gerekiyor. yazışma adresi bölümüne evinizin açık adresini yazın. İl, ilçe, semt’in ismini yazın. Buraya yazılacak olan posta kodu yaşadığınız ilçenin posta kodudur. Büyük şehir merkezinde yaşayan kişiler de bulundukları ilçenin posta kodunu yazmalıdırlar. örneğin ANKARA’da Altındağ’da (merkez ilçe) oturuyorsanız Altındağ ilçesinin posta kodunu yazmalısınız. size ulaşmaları açısından önemlidir.

6. ALAN

Bu kısıma neden fotoğraf değişikliği yapmak istediğinizi yazın. ÖRNEĞİN ; Kimliğimde bulunan fotoğrafım tesettürlü ama ÖSYM kayıtlarında bulunan resmimde saçlarım gözüküyor. Sınava giriş konusunda fotoğraf farklılığından dolayı sorun teşkil edeceğini düşündüğüm için fotoğrafımın değiştirilmesini talep ediyorum. ( siz daha düzgün bir versiyonunu yazabilirsiniz bu sadece bir örnek 😀 Daha açık,yani anlaşılabilir bir dil de kullanabilirsiniz.)

ÖNEMLİ MESELELER!!! DİKKAT!!!

 • FAX VE E-POSTA İLE GÖNDERİLEN DİLEKÇELER KABUL EDİLMİYOR!!
 • FOTOĞRAF DEĞİŞİMİ YAPMANIZ İÇİN GİRECEĞİNİZ SINAV DÖNEMİNDE BAŞVURMANIZ GEREKİYOR!! EĞER FOTOĞRAF DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN BAŞVURU YAPTIĞINIZ TARİHTE SINAVA BAŞVURMADIYSANIZ FOTOĞRAF DEĞİŞİKLİĞİ DİLEKÇENİZ KABUL EDİLMEYECEKTİR!!! ( Örneğin yks 2020 sınavına gireceksiniz ve fotoğraf değişikliği için posta gönderdiniz fakat yks sınavına başvuru yapmadınız. Bu durumda fotoğraf değişikliği dilekçesi kabul edilmez. başvuruyu yapıp sınavın ücretini yatırmalısınız.)
 • NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ, FOTOĞRAF VE DOLDURDUĞUNUZ DİLEKÇEYİ BİR ZARFA KOYUP İADELİ VE TAAHHÜTLÜ ŞEKİLDE HERHANGİ BİR POSTANEDEN ÖSYM 06800 ANKARA/Bilkent adresine göndereceksiniz. ( iadeli ve taahhütlü göndermenizin sebebi gönderdiğiniz dilekçe yerine ulaşmazsa ya da kabul edilmezse bilgilerinizin olduğu kağıtlar size geri gelir. Ya da itiraz gibi bir durum olursa ÖSYM’ye posta gönderdiğinizi bu şekilde kanıtlayabilirsiniz. ZORUNLU BİR DURUM DEĞİL SİZE KALMIŞ 😀
 • ÖSYM TELEFON : 444 67 96 (ÖSYM ÇAĞRI MERKEZİ)
 • FOTOĞRAFININ GEÇERLİLİK SÜRESİ DOLAN ADAYLAR HERHANGİ BİR SINAV İÇİN BAŞVURU TARİHİ BEKLEMEK ZORUNDA DEĞİLLER. İSTEDİKLERİ ZAMAN GİDİP FOTOĞRAF ÇEKTİREBİLİRLER.
 • İLETİŞİM BİLGİLERİNİZDE MUTLAKA SİZE KOLAYCA ULAŞABİLECEKLERİ ŞEYLER YAZIN. KULLANMADIĞINIZ NUMARALARI YA DA E-POSTA ADRESİ YAZMAYIN!!
 • ÖSYM BAZEN FOTOĞRAF DEĞİŞİKLİĞİ YAPTIĞINI HABER VERMEYEBİLİYOR O YÜZDEN ÖSYM ADAY İŞLEMLERİ SİSTEMİNDEN FOTOĞRAF BİLGİLERİ BÖLÜMÜNDEN FOTOĞRAFINIZIN KALDIRILIP KALDIRILMADIĞINI KONTROL EDİN!!!! ( BU ÇOK ÖNEMLİ )
 • FOTOĞRAFINIZIN KALDIRILDIĞINI ÖSYM’Yİ ARAYIP TEYİT EDİN.
 • FOTOĞRAFINIZ KALDIRILDIYSA YETKİLİ ÖSYM BİNASINA GİDİP FOTOĞRAF ÇEKİLECEKSİNİZ. BU FOTOĞRAF ÇEKİMİ ÜCRETSİZ!! ÇEKİLDİĞİNİZ FOTOĞRAFIN ONAYLANIP ONAYLANMADIĞINA ÖSYM ADAY İŞLEMLERİ SİSTEMİ FOTOĞRAF BİLGİLERİMDEN BAKABİLİRSİNİZ. FOTOĞRAFINIZIN MUTLAKA ONAYLANMIŞ OLMASI GEREKİYOR!!! (Bu ÖSYM tarafından otomatik onaylanacak ÖSYM binasından halledilmiyor o yüzden onaylanıp onaylanmadığını gün içinde takip edin.)
 • ÖSYM SİZE MESAJ YADA E-POSTA İLE TALEBİNİZİN KABUL EDİLDİĞİNİ BİLDİRİR.

ADMİN NASIL FOTOĞRAF DEĞİŞTİRDİ?

Arkadaşlar ben fotoğraf değişikliği için ÖSYM’ye şu şekilde başvurdum ;

2 adet son 6 ayda çekilmiş fotoğrafımı, E- devletten çıktısını aldığım nüfus kayıt örneğini, (E- devletten alınmış olanı da kabul ediyorlar muhtara gidip onaylatma, mühürletme işlemlerini yapmadım, resmimi de zımbalamadım) doldurduğum dilekçeyi bir zarfın içine koydum. Üzerine alıcı olarak ANKARA/Bilkent yazdım. Gönderici olarak kendi adresimi yazdım. PTT’den en hızlı şekilde gönderdim 11 lira kadar da bir para verdim (zarfı da ptt den aldım, zarf da dahil fiyat)..3 gün sonra posta ÖSYM’ye ulaştı. 10 gün kadar bir süre sonra da ÖSYM fotoğrafımın kaldırılmış olduğunu gördüm.

Bana ÖSYM’den herhangi bir haber gelmedi. ÖSYM çağrı merkezini arayıp fotoğrafımın kaldırıldığını söyledim ve artık fotoğraf değişikliği yapabilir miyim dedim. İlgili memur da fotoğrafımın kaldırıldığını teyit etti. Artık ÖSYM binasına gidip fotoğraf çekilebilirsiniz dedi. Gidip fotoğraf çekildim ve ücret almadılar. Ayrıca onaylanıp onaylanmadığını da gün içinde takip ettim ve 5 saat kadar sonra onaylandığını gördüm. BU YÜZDEN FOTOĞRAF DEĞİŞİKLİĞİNİ ÖSYM ADAY İŞLEMLERİ SİSTEMİNDEN TAKİP EDİN. AYRICA GÖNDERDİĞİNİZ POSTANIN DA TAKİP NUMARASINI ALIN!! Ve POSTANIZIN DA YERİNE VARDIĞINDAN EMİN OLUN!! ( Bu konuyu fazla abartıp yetişmeyecek ya da olmayacak, beceremem diye kendinizi strese sokmayın çünkü gerçekten işlemler çok basit ve değişiklik talebiniz fotoğrafımı beğenmiyorum gibi keyfi bir şey değilse işiniz hallolur.) 😀

GÖZ ATABİLİRSİNİZ ; https://www.basarisiralamalari.com/osym-ais-de-fotograf-degisikligi-nasil-yapilir/

GÖZ ATABİLİRSİNİZ ; https://www.abevav.com/2020-tyt-ayt-soru-dagilimlari/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir