Kapat

PAMUKKALE “BEYAZ CENNET”

Anasayfa
GEZİ PAMUKKALE “BEYAZ CENNET”

PAMUKKALE

Pamukkale, Ege bölgesinde bulunan Denizli’ye bağlı doğal bir mevkidir. Ilıman bir iklimi olan Menderes Vadisi üzerinde bulunur. Turistlerin akın ettiği yerler arasında tercih ettikleri en popüler yerlerden birisidir. Pamukkale terasları, kaplıca suyu tarafından çökertilmiş tortulu kayaç olan travertenlerde oluşur. Bu bölgede sıcaklık 35 derece – 100 derece aralıklarında olup 17 adet sıcak su kaynağı bulunmaktadır. Pamukkale travertenleri, UNESCO tarafından belirlenen “DÜNYA MİRAS LİSTESİNDE” bulunmaktadır. Görsel zenginliğin yanı sıra, birçok hastalıklara da şifa olmaktadır. Bunlardan bazıları; kalp rahatsızlıkları, romatizma, sindirim, dolaşım ve deri hastalıklarına da iyi de bulunan Eski Hierapolis kenti, toplam 2710 metre uzunluğunda, 600 metre genişliğinde ve 160 metre yüksekliğindeki beyaz Kalenin üzerine inşa edilmiştir.

Denizli’nin 20 km uzaktaki merkezindeki vadinin karşı tarafındaki tepelerden bile görülebilir. 5-10 km yakınında “Laodikya Antik Kenti” bulunur. Laodikya Antik Kentin 5 km ilerisinde ise uluslararası bir termal merkez olan “ KARAHIYAT KÖYÜ” vardır.

GEZİLECEK YERLER

PAMUKKALE TRAVERTENLERİ

Pamukkale Travertenleri (2006) by Ömer Önüt
PAMUKKALE TRAVERTENLERİ

Pamukkale travertenleri Denizli’ye gittiğimizde gezeceğimiz yerlerin en başında yer alır. Bu travertenler 17 farklı kaynaktan çıkan termal suların etkisiyle oluşmuş ve bu görünümü almıştır. Ziyaretçilerin uğrak noktası olaması ve muhteşem güzelliği ile gelenleri kendine hayran bırakmaya devam ediyor.

HİERAPOLİS ANTİK KENTİ

Ä°lgili resim
HİERAPOLİS ANTİK KENTİ

Hierapolis Antik Kenti içerisindeki dini yapıların yoğunluğundan dolayı arkeoloji literatüründe “ KUTSAL ŞEHİR” olarak adlandırılan Pergamon Kralı 2. Eumenes’in emriyle M.Ö 2. Yüzyılda kurulmuş. Hierapolis Antik kenti adını Bergama’nın kurucusu Telephos’un eşinden alan antik kent boyunca meydana gelen depremlerle büyük yıkımlara uğramıştır. Antik kent 150 senede tamamlanarak UNESCO tarafından miras listesinde yer almaktadır.

ANTİK HAVUZ

Ä°lgili resim
ANTİK HAVUZ

Antik Havuz M.S  7. Yüzyılda bölgeden meydana gelen bir deprem sonucu oluşmuş olup, Pamukkale’nin önemli simgelerinden biri olarak biliniyor. Antik Havuzu deprem sırasında yıkılan agaronun sütunlarını görebileceğiniz havuzun çevresinde “ HİERAPOLİS” şifa için gelen insanların kullandığı 15 ten fazla hamam bulunuyor. Antik Havuz bir dönem İL ÖZEL İDARESİNİN OTEL ALANI içerisinde kalan havuzun rahatlatıcı etkiye sahip olan suyunun, yapılan araştırmalar sonucunda; kalp, sinir sistemi ve deri hastalıklarına iyi geldiği tespit edilmiştir.

KARAHIYAT KAPLICALARI

Ä°lgili resim
KARAHIYAT KAPLICALARI

Denizli sınırları içerisinde yer alan Pamukkale’nin 5 km kuzeyindeki, köyün sınırları içerisinde bulunan KARAHAYIT KAPLICALARI, demir mineralinin yoğunluğu nedeniyle “ KIZIL SU” olarak ta adlandırılıyor. Bu kaplıcaların çevresinde konaklayabileceğiniz pek çok tesisin de faaliyet gösterdiği kaplıcalar birçok hastalığın tedavisine iyi gelmektedir. Bunlardan bazıları; sindirim sistemi başta olmak üzere, deri ve romatizma hastalıklarıdır.

KAKLIK MAĞARASI

Ä°lgili resim
KAKLIK MAĞARASI

“Kaklık Mağarası” içerisindeki pamukkale travertenlerine benzeyen oluşumuyla oldukça dikkat çekmektedir. Bu nedenle buraya “ Küçük Pamukkale” yada “ Mağara Pamukkale” adı da verilmektedir. Bu mağaranın duvarlarında kükürtlü sular bulunmaktadır. Bu sular cilt rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir