Kapat

RENKLERİN ANLAMLARİ VE PSİKOLOJİK ETKİLERİ

Anasayfa
Güzellik RENKLERİN ANLAMLARİ VE PSİKOLOJİK ETKİLERİ

Renklerin hayatımızda oldukça önemli yerleri vardır. İnsan ruhu üzerindeki etkileri kesinlikle inkar edilemez . Hatta renklerin bazı hastalıkların tedavisinde kullanıldığını da bilinmektedir. Renklerin aynı zamanda duygusal anlamda da bizi etkilediğini görebiliriz . Mesela; parlak kırmızı, sarı ve turuncu bizi kışkırtan renkler olarak bilinirken, maviler, yeşiller bizim daha çok sakın hissetmemize neden olur . Bu nedenle duygularımızı ifade etmek, hatta onları dışa vurmak için renklere ihtiyacımız vardır .

KIRMIZI

Kızların da en sevdiği ikinci renk olarak bilinen Kırmızı rengi ; dikkat çekici, dinamik ve tahrik edici bir renktir. Sıcak , ateş , samimiyet ,heyecan ve agresiflik gibi kavramları simgeler. Ateş unsurudur , adrenalin sayısını arttırır. Kırmızı aynı zamanda aşkın rengidir .
Kırmızı rengi tercih eden insanlar güç ve iktidara düşkün ayrıca bu kişiler aktif , atılgan ,girişken olup kazanmayı ve elde etmeyi sever. Belirleyici ve yönlendirici özelliğine sahip olup ,Liderlik ve önderlik özelliğine sahiptir .

TURUNCU

Kırmızı renkten sonra etkili ve dikkat çekici olan turuncu renk gösteriş ve şatafatın rengi olarak bilinir . Dinamik bir renk olan turuncu rengi ; sıcaklığı , hareketi ve yaşama kudretini anlatır. Bu renk genellikle duyguları canlandırarak insani neşelendirir .
Turuncu renk metabolizmayı harekete geçirmekle beraber , canlılık ve cesaret vererek zihni harekete geçirir . Genellikle bu renk çocuk odasında , yemek odasında ve mutfaklarda kullanılır .

YEŞİL

Yeşil rengi insanın tabiat özlemini giderir. Kişiyi gençleştiren yeşil renginin serin bir etkisi vardır . Hastanelerde de kullanılan yeşil renk hastaların rahatlaması için kullanılan renk olarak bilinir .Eğer bir insan yeşil rengini tercih ediyorsa bu kişi kendisine değer verme duygusunu çok fazla olduğu görülür .
Yeşil rengi seven insanlar fikirlerinde sabittir . Kendinden asla ödün vermezler,aynı zamanda otoritesi ve inandırıcılığı çevresini etkilemeyi başarır . Bazen beklenmedik zamanda küstah bir davranış sergileyebilir.

MAVİ

Mavi ; berrak ,soğuk , sakin bir renk olarak bilinir .Bu renk insanlarda düşünme , karar verme ve yaratıcı fikirler üretmesine neden olur . Gittiğimiz birçok iş görüşmesinde giydiğimiz mavi renk kıyafet ise olan bağlılığımızı gösterir . Maviyi tercih eden insanlar genelde huzur aradıkları için hoşgörülü ve anlaşma yanlısı olduğunu da görmekteyiz .
Kilo problemi olan insanların evlerini maviye boyamaları oldukça olumlu etki yaratır . Özellikleri mutfakları maviye boyayan insan o rengin verdiği enerjiyle belli bir kilo kaybına ulaşır . Çünkü mavi renk doğal bir iştah kapatıcı olarak bilinir .

SARİ

Sarı renk aydınlık bir renktir . Parlak , sempatik ve neşe verir. Karamsar durumlardan kurtarır. Akıl ve mantığın rengi olarak bilinir . Kaslar üzerinde yeteri kadar kullanıldığında olumlu etki ile sonuçlanır . Aynı zamanda deri için oldukça faydalıdır .
Genellikle sarı rengini tercih eden insanlar özgürce bağımsız olmayı severler , günübirlik dolu dolu yasamaya bayılırlar . İkna kabiliyetleri oldukça yüksektir . Yöneticilik ve hırslı olma konusunda oldukça ısrarcı olurlar.

BEYAZ

Beyaz renk nötr renk olarak bilinir .Beyaz; saflık ,temizlik ve doğruluğu simgeler.
Bu yüzden hemşireler ,doktorlar steril ortamda çalışırken beyaz önlük giyerler .
Bu rengi seven insanlar genelde hayal dünyası geniş , soğukkanlı, uzlaşmacı olurlar .
Beyaz renk ışığı yansıtır ve ortamı serin tutar. Bu yüzden yazın kıyafetlerde tercih edilen renk genellikle beyazdır .

MOR

Mor renk elde edilmesi zor olan ve pahalı bir renktir .Asillerin kullandığı bir renk olarak bilinen mor çevremizde asil bir renk olarak ta söylenir.Kimilerince asilliği ifade ederken , kimilerince de hüznü kederi ifade eder.
Mor cinnet durumlarında iyi bir sakinleştirici olarak ta bilinir . Mor renginin tonları olan leylak ve lavanta gibi ilham verici renkler calisma odalarında tercih edilir .

PEMBE

Pembe renk uyum , neşe ,sirinlik ve sevginin simgesi olarak bilinir. Araştırmalara göre pembe renk insanları sakinlestirmekte ve kalpleri yumuşatmak ta oldukça önemli bir renktir .
Ayrıca koyu pembe insanlar arasındaki enerji değişimini sağlar. Araştırmalara göre bir hapishanenin demirleri pembeye boyandığında mahkumların agresif tavırlar inin kaybolduğu gözlenmiştir.

SİYAH

Siyah renk ; ağırlık , ciddiyet , keder, ölüm ve korkuyu simgeler . Çoğu insan kıyafet rengini siyah tercih eder bazıları bunların güç ve ciddi
Görünmek için giymek isterken bazıları da siyah renginin zayıf tuttuğu için tercih eder .
Siyah rengini tercih eden insanlar genelde güçlü , azimli , ciddiyetli insanlardır . Kendi kararlarını yalnızca kendileri vermek isterler.Ancak araştırmalara göre siyah giyen insanların ruhsal sorunları yaşadığı ve bu çocuklarda depresyona neden olduğu bilinmektedir .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir