Kapat

SALAM- SOSİS- SUCUK ZARARLI MIDIR?

Anasayfa
Sağlık SALAM- SOSİS- SUCUK ZARARLI MIDIR?

Özellikle kahvaltıda sıkça tükettiğimiz salam, sosis, sucuk gibi yiyeceklerin yapılışı nasıldır? neden zararlı olur? Tüketilmesi halinde çocuklarda ve yetişkinlerde ne gibi etkiler yapar?

İŞLENMİŞ ET NELERDEN YAPILIR?

Özellikle kahvaltılarda sıkça tercih ettiğimiz salam sosis sucuk gibi işlenmiş etler hayvanların iç yağı, sinirleri, kötü olan etleri ve yenilmeyecek kısımlarından yapılır. Hatta çoğu zaman duyamasak bile bazen hayvanların gözlerinin yada kıkırdak ve kemiklerinin bile konulduğu söyleniliyor. Bu tarz yiyeceklerin tadını bastırmak, güzelleştirmek için çeşitli baharat, sarımsak soğan gibi kokulu bitkiler konulur. Bu yiyecekler yapımı bittikten sonra homojen olarak paketlenip sofralarımıza gelir fakat ne kadar sağlıklı?

İŞLENMİŞ ETİN ZARARLARI

Mikrop ve zararlı bakterilerin üremesini çoğalmasını engellemek için vücudumuzda kansere yol açan, sinir sistemimizi çökerten ve obezite, diyabet tarzı hastalıklara yol açan maddeler de ekleniyor. Ayrıca bu yiyeceklerin içindeki yağlar sayesinde kalp ve beyin rahatsızlıkları, damar tıkanıklıkları ortaya çıkıyor ( Sucuğu pişirdikten sonra yağının hemen donmasından kalp ve damarı nasıl tıkadığını anlayabiliriz.) Özellikle çocuklarda obeziteye, gelişim ve göz bozukluklarına yol açtığına rastlanılmıştır. Bu bilgilerin tümü laboratuvar ortamında deneyler ile kanıtlanmıştır. ( Bu rahatsızlıklar sıkça tüketimde yada uzun vadede meydana gelmektedir.) Bu tarz gıdaların üretimi tarım ve hayvancılık bakanlığının izninin olduğu ama sağlık bakanlığının önermediği bir yiyecek türüdür. WHO (Dünya Sağlık Örgütü) nün açıklamalarına göre bu tür etleri (nugget, pastırma, salam,sosis,jambon, sucuk,hazır köfte) sık yada çok tüketen insanlarda bağırsak kanserine yakalanma riskinin çok fazla yükseldiğini açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir