Kapat

YAŞAM BOYU BAĞLANMA VE İLİŞKİLER KURAMI

Anasayfa
Psikoloji YAŞAM BOYU BAĞLANMA VE İLİŞKİLER KURAMI

Bağlanma kuramının öncüleri olarak bilinen John ve Bowlby, Mary Ainsworth ile Birlikte yapmış oldukları bilimsel çalışmalar neticesinde erken çocukluk dönemlerinde bebek bakımı ve temel bakim veren (anneleri veya onu büyüten kişi ile ) ilişkilerini incelemiştir.

Bu davranışların nedeni temel motivasyona yakınlığı koruyarak kaygı ve korkuyu azaltmaktır . Bağlanma kuramının bakış açısına göre kurulan yakınlık ; korku kaygı ve huzursuzluğu azaltır .Bu sayede rahatlamış olan bebek ilgi ve merakını başka nesnelere çevirir.
Bağlanma eğilimi insanlar için otomatik bir yaşantıdır. Bağlanma ilişkisinde temel güvenme duygusunu kazanmış bir kişi rahatlamış ve coşkuludur. Başı sıkıştığı ve stres altında olduğu durumlarda temel bakim verenin yanında olacağına kuvvetli bir şekilde inanırlar. Bebeğin temel bakim verenle ilişkisinde ihtiyaçlarının ne oranlA karşılandığı veya karşılanmadığı bağlanma tarzını şekillendirir. Bağlanma tarzı şekillenirken dikkat etmemiz gereken iki önemli tema vardır .

1 – BAĞLANILACAK/ BAĞLANILAN İNSAN/ İNSANLARLA İLGİLİ ZİHİNSEL TEMSİLLER
Bebeklik ve erken dönem çocukluk döneminde bakım verenlerin ihtiyaçlarımıza ne oranla cevap verebildiği, bizlerin yetişkinlik dönemlerinde diğer insanlara yönelik ne gibi içsel beklentiler geliştireceğimizin belirleyici unsurudur .

2 – KİSİNİN KENDİSİYLE İLGİLİ ZİHİNSEL TEMSİLİ
Bağlanma yaşantısında yalnızca temas kurduğun insanla değil kendimize yönelikte kökleşmiş inançlarımız bulunmaktadır . Diğerleri ise ilişki kurarken ( yakın arkadaş , ebeveyn ,sevgili eş) ne kadar değerli olup olmadığımızın geçmiş izleri yetişkinliğimize de yansımaktadır .

BAĞLANMA TARZLARI

1 – GUVENLİ BAĞLANMA
Güvenli bağlanma tarzına sahip kişiler sıklıkla zor durumda desteklendiğini ve arka çıkacak birilerinin olacağını dair bir his geliştirmişlerdir. Kendini önemli ölçüde güvenli hisseden çocuk bu algısını yaşamın ilerleyen dönemlerinde da yansıtır. Başkalarına yönelik olumlu beklentiler kadar kendisi ile de ilgili olumlu inançlara sahiptir.

2 – KAÇINGAN BAĞLANMA
Kaçıngan bağlanma tarzına sahip kişiler zor durumlarda diğer insanların ona destek olacağı ile ilgili Emin değildir. Kaçıngan bağlanma stiline sahip kişiler yakın ilişkilerde kendilerini rahat hissetmezler. Bu nedenle çoğu zaman ilişkilerinde belli bir mesafeyi korumaya yönelik gayret gösterirler. Kaçıngan korkulu bağlanmış kişilerin her ne kadar ilişkilerinde yakınlık kurma isteği olsa da reddedilme korkusundan dolayı bu isteği reddederler.

3 – KAYGILI BAĞLANMA
Bakım verenle ilişkisinde istikrarsızlık reddedilme ve ihtimalin ön plana çıktığı kişilerin kaygılı bağlanma tarzı Geliştirme ihtimali yüksektir . Kişi terk edilmeye yönelik yoğun kaygı ve beklentiler ile doludur ilişkide özellikle huzursuzluğun arttığı zamanlarda bağlanılan kişilerin ondan uzaklaştığını yönelik her türlü gerçek yada algısal sinyale karşı tetiktedir. Kendine verdiği değer oldukça düşüktür ve diğerleri tarafından kabullenilmeye karşı artmış hassasiyetleri vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir